/

28 Mayıs 2024

Yapay Zeka ile İnsanlığın Daha İnsanca Yaşayabileceği Ortamlar Yaratmak

Yapay Zeka modası aldı başını gidiyor. Ancak aklımı kurcalayan asıl soru, yapay zeka uygulamalarını geliştirirken doğru alanlara mı temas ediyoruz? Yapay Zeka uygulamalarını geliştirirken ne kadar faydalı olmayı amaçlıyoruz? Yoksa bu teknolojileri sadece kendi doğrularımıza göre ve egolarımızı beslemek için mi geliştiriyoruz?


Aşağıdaki görseli yapay zeka uygulamasına çizdirttiğim günden beri düşünüyorum: Eksi 20 derece sıcaklıkta bir donmuş ürün deposunda insanların mesai yapmak zorunda kaldığı bu ortamda, yapay zeka ile yönetilebilen robotik sistemlere öncelik vermek gerekmez mi? Görseldeki tasvir ettiğim kişinin, bu soğuk ve zorlu koşullar altında çalışırken ne hissettiğini bir an düşünün. Kendisi, elleri ve yüzü donmuş bir halde, belki de “Bu işin başka bir yolu yok mu?” diye iç geçiriyor.


Teknoloji şirketleri olarak sadece bu görseldeki iş alanında değil, buna benzer zorlu koşullarda çalışan insanların daha insanca yaşam sürdürmeleri için çözümler geliştirmeye odaklanmalıyız.


Dostlar, iğneyi önce kendime batırayım;
“Firmalara sunacağımız teknolojik çözümlerimiz ile insanları bu tarz ortamlardan kurtararak, onların daha insanca, kendileri ve toplum için daha faydalı olabilecekleri ortamlarda istihdam etmenin yollarını bulmak amacıyla yapay zeka sistemleri geliştirmeye odaklanmamız gerektiğine inanıyorum.”

İbrahim Haluk Erden